Milé médiá

Autor: SKU | 5.8.2012 o 8:00 | (upravené 5.8.2012 o 16:00) Karma článku: 27,99 | Prečítané:  6671x

Milé médiá, aj touto cestou sa Vám chcem poďakovať. Vedomí si svojej moci, svojho vplyvu a povzbudzovaní nemalými finančnými ziskami dbáte o našu mládež, vychovávate ju a formujete jej krehkú osobnosť. Je sobota doobeda, varím. Pamätám časy, keď moje deti boli malé a ja som sa tešila, ako popri varení zabavíte moje deti Strýkom Držgrošom, Šmolkami či inou animovanou rozprávkou, kde dobro zvíťazilo nad zlom, alebo aspoň minimálne bolo plné milých nevinných „srandičiek". V kuchyni nemám televízor, ale mám vytvorený „mirror system", t. j. veľké zrkadlo v obývačke vytáčam tak, aby som v ňom mohla sledovať obývačkový telkáč. Dnes, keď som postavila na polievku, v zrkadle som zazrela polonahé fifleny z Hotelu Paradise. Upútavka, myslela som si. Keď som dávala cestoviny do rúry, moje oko opäť zablúdilo do zrkadla - opäť Hotel Paradise. A tak mi to pomaly došlo. Sobota doobeda a naša mládež pozerá túto - hľadám vhodné slová, no nenašla som... (Stupiditu?) A určite nie každá matka má „mirror system" a nie každý rodič vie, čo ich dieťa pozerá.

iby_straussovaA tak sú naše deti zavalené primitívnosťami. A ako tomu bolo aj za našich čias, keď sme hľadali svojich hrdinov v knihách, je tomu aj teraz. Akurát že vtedy boli našimi vzormi Hitchcock so svojimi pátračmi či odvážny Robinson Crusoe.

A teraz? Vzorom sú intrigánski exhibicionisti na ostrovoch, farmári, ktorí majú v životopise, že stačí stredná škola na to, aby si bol manažér či podnikateľ. A vrchol je, keď nám, milé médiá, podsúvate „extrémne rodiny", teda ľudí s nižším intelektom (až retardáciou) v takom svetle, že deti si z toho odnesú jedno - títo ľudia sú nasmiech. Ako inak mohol byť tento človek so svojím osudom vykreslený napríklad v Modrom z neba?
Zákon, teda aj štát, je na Vašej strane.

Je to vulgárne? Vypípame do desiatej. Ale púšťať nám to nezakázal nikto. Mimochodom - tie pípania robíte tak dokonale, že ich ani nemusíte robiť. Presne každý vie, že čo ten dotyčný povedal. Rozprávka v češtine? Budeme ju dabovať, poprípade nalepíme nálepku, že je pre deti nad 10 rokov (na Šmolkov je to veľmi vhodné, hihi).

A toto veľmi vyhovuje rodičom alibistom, ktorí nechajú svoje deti vychovávať práve Vami - médiami, lebo je to najjednoduchšie, a predsa len bezpečnejšie, ako výchova ulicou.

No a malý epilóg. Vyprosím si ako učiteľka, že som zodpovedná za to, aká je dnešná mládež. Moja výchova a moje rečnenie vyjde v momente nazmar, keď príde dieťa zo školy domov a pustí si Vaše programy. A prečo? Minule som bola na rehabilitácii (lebo sa mi zapálil sedací nerv, keď som cez prázdniny škrabala v škole farbu z podlahy, ktorú tam zanechali maliari) a za plachtou asi takýto rozhovor:„To moje dieťa rozpráva, viete ako škaredo? V živote nehovorilo tak vulgárne. Doma tak nehovoríme. Ja neviem, čo tí učitelia v škole robia!"

Toto si naozaj nezaslúžim!

Ibolya Straussová

učiteľka prvého stupňa na ZŠ Nižný Klatov pri Košiciach

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?