Čaroslovičko

Autor: SKU | 30.11.2012 o 21:19 | (upravené 1.12.2012 o 12:08) Karma článku: 13,26 | Prečítané:  1502x

Celé Slovensko momentálne žije štrajkom zamestnancov školstva. Rozoberá jeho organizáciu, priebeh, rokovania odborárov s vládou, prerušenie, vyhlásenia. Analyzujú sa zdroje na financovanie, vysvetľujú rôzne pozadia, hľadajú sa vinníci, vyťahuje sa mytológia, vybíjajú emócie. Ale keď búrka prehrmí a obloha sa vyčistí, hádam si uvedomíme tú jedinú vec, to jediné čarovné slovičko, ktoré napokon ostane tým najdôležitejším.

JEDNOTA

Znamená nepozerať na to, či sme učiteľmi (materských, základných, stredných, vysokých škôl), špeciálnymi a sociálnymi pedagógmi, školskými psychológmi, školníkmi, upratovačkami, údržbármi, kuchárkami, ekonómkami, rodičmi, žiakmi alebo študentmi, či len okolostojacimi občanmi, keď chceme s hrdosťou tvoriť budúcnosť.

SÚLAD

Znamená nepozerať sa na to či sme starí alebo noví, mladší alebo zrelší, hlasnejší alebo tichší, žoviálni alebo lakonickí, keď sa treba dohodnúť bez príchute revanšu druhej strany, ktorú by sme chceli poraziť.

SVORNOSŤ

Znamená zbaliť si do batôžka a zahodiť za hlavu našu silnú národnú črtu - hašterivosť, ktorou sa tak hrdo prezentujeme na sociálnych sieťach alebo diskusiách a komentárov, kde tak ľahúčko sa dá spoza monitora viesť ohnivá a svätá vojna, pri ktorej neváhame často i bez nároku príspevku na svojom bankovom konte pod rôznymi užívateľskými kontami znásobovať silu svojich argumentov.

KONSENZUS

Znamená zabudnúť na našu národnú neresť - závisť, ktorá nás dusí a bráni nám slobodne dýchať, ktorú v nás tak ľahko vie ktokoľvek rozdúchať a prestať už konečne riešiť susedovu smietku v oku, otvoriť sa pochopeniu dôvodov a motívov a začať všetko riešiť pri pive, čaji alebo káve bez zbytočných divákov, lebo niektoré informácie sa skrátka hovoria len medzi štyrmi očami.

Len týmto čaroslovíčkom sa môžeme pohnúť vpred.

VŠETCI.
SPOLU.

unity

Miroslav Sopko, učiteľ

zdroj obrázka: Flickr

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Maďarič tvrdí, že Fico poprel byt na Vazovovej. V Smere o tom nevedia

Fico podľa Maďariča povedal, že v byte nebol.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Môže spôsobiť Dankova rigorózna práca koniec koalície?

Na vyvodenie dôsledkov už vyzývajú aj koaliční partneri.

KOMENTÁRE

Slobodu nestači vdychovať ako paru v saune

Čo všetko sme nevedeli o našej slobode


Už ste čítali?