Prechádzky so Štefánikom a solúnskymi bratmi

Autor: SKU | 23.5.2013 o 18:59 | Karma článku: 8,23 | Prečítané:  980x

Dnes to nebude o stave školstva, nedostatku financií, zavádzaní zmien v systéme miesto systémových zmien. Bude to naopak niečo pozitívne a pre niekoho možno aj podnetné.

Mnohí z vás ešte nepoznáte estónsky projekt myHistro, ktorý je zaujímavým spojením pamäte spoločnosti s mapovým zobrazením, čiže jednoduchšie kde a kedy sa čo stalo. A keďže som vždy so žiakmi na našej vidieckej škole rád skúšal nové veci (ako napr. keď sme na Facebooku vytvorili interaktívnu časovú os venovanú 17. novembru 1989 - podľa 86 horeprštekov bez výraznejšieho záujmu verejnosti), rozhodol som sa, že vytvoríme pamäťové stopy po osobnostiach, ktoré majú stále Slovensku čo povedať.

Milan Rastislav Štefánik

Solunskí bratia

Decká boli najprv nadšené - aj preto, lebo netušili do čoho idú. Ale to je pri podobných projektoch normálne. Postupne zostanú len tí najskalnejší, s ktorými individuálne preskúmame všetky úskalia práce so systémom a stane sa z nich dobrí editori. No i ostatní ostanú zapojení cez čiastkové úlohy - napr. cez zháňanie informačných zdrojov, či prípravou propagácie projektu. Miera zapojenosti do takýchto aktivít by nikdy nemala klesnúť pod prijateľnú úroveň.

Nie je to ešte hotové podľa našich predstáv a verím, že deti stále budú hľadať nové a nové zdroje informácií, ktoré na virtuálnu časovú os pridajú. Lebo zmyslom tohto, ale i iných mojich projektov nie je konkrétny výsledok ako nejaká konečná stanica. Ale tá cesta, ten proces hľadania zdroja, obrázkov, ich spájanie do udalostí a medzníkov v živote týchto našich velikánov. Rovnako aj uvedomovanie si priestoru našej Zeme, ktorá sa vďaka dnešnej technike zmenšila na globálnu dedinu. Myslím si, že najmä o tomto je vzdelávanie, kedy vedomosti slúžia k zaujatiu postojov a vycibreniu zručností,a by už neplatil výrok Carla Rogersa: "Sme vzdelaní, ale zlí."

Inak cena vytvorenie takejto "prechádzky" stojí v peniazoch 0 €, ale je nevyčisliteľná v hodnote pre motivované dieťa.

A ešte jedno poučenie pre nás učiteľov od prezentovaných osobností - napriek nepriazni okolia/osudu to nikdy nevzdali, prebíjali sa, lebo sa prebiť chceli a neustúpili vo svojom snažení. Nikto im nič nedal zadarmo, žiadna osvietená autorita im nepredurčila ako to majú spraviť. Boli a zostanú pre nás výzvou a zároveň znamením, že sa nesmieme vzdať.

Miroslav Sopko, učiteľ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?