500 hlasov

Autor: SKU | 22.6.2013 o 10:00 | (upravené 22.6.2013 o 12:11) Karma článku: 8,23 | Prečítané:  2047x

Nuž, keď sa už zrušila rubrika o školstve a články sa presunuli k politickým alebo spoločenským témam, treba sa nad tým zamyslieť. Treba to prijať ako výzvu. Výzvu k zbaveniu sa civilizačnej choroby súčasnosti, ktorá sa volá pasivita. A napriek súčasnému stavu ovzdušia sa prekonať. Stať sa aktívnejším občanom a vzorom pre svoje deti.

Napríklad sa aktívne realizovať podporou hromadných pripomienok na Portály právnych predpisov. A prečo práve tu, keď je to jednoduchšie cez Changenet alebo Ekoforum? Nuž, nechcem sa dotknúť tvorcov tohto portálu, ale užívateľská privetivosť, resp. jeho prehľadnosť a orientácia sa v ňom nepatrili medzi ich hlavné ciele. Miestami má človek pocit, že to bol zámer, aby to odradilo masy aktívnych podporovateľov k návrhom jednotlivých právnych predpisov. Najmä ak si pozriete posledné hromadné pripomienky a zistíte, koľko z nich získalo potrebných 500 hlasov. A práve preto by to bolo potrebné zmeniť - spustiť signál "POZOR, ľudia začínajú hlasovať!" Začínajú podporovať, sú aktívnejší, niečo sa deje. Všímajú sú aké zákony, novely sa na nich chystajú a vedia vyjadriť svoj názor. A to práve tu, na tomto "no user-friendly" mieste.

Postup je pritom jednoduchý:

1. Registrovať sa na Portál právnych predpisov na https://lt.justice.gov.sk/Public/RegisterNewUser.aspx.

2. Po prihlásení vyplniť Vaše osobné údaje potrebné k pridávaniu alebo hlasovaniu za pripomienky - ľavá strana kliknúť na Môj profil a nastavenia.

3. Prejsť na hlavnú stránku, dole si všímať aktuálne hromadné pripomienky a podporovať, podporovať, podporovať.

Čo tým môžeme dosiahnuť? Ak autori pripomienky získajú 500 hlasov, najmä v prípadoch, kedy sa rôznymi cestičkami posúvaju návrhy zákonov, o ktorých dopadoch sa dozvieme až po ich schválení, môžu ísť do rozporového konania. Čiže aktívní občania môžu tak často zastaviť alebo aspoň spomaliť priechod účelnej legislatívy. Najlepšie to asi vystihuje tento starý vtip: "Tím hore vždy ide len o naše dobro a preto by sme si ho nemali dať vziať."

Momentálne Slovenská komora učiteľov do 24. júna (do 24.00) bojuje s podporou hromadnej pripomienky k návrhu poslankýň NR SR na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 317/2009 Z.z. o pedagogických a odborných zamestnancoch. Nesúhlasí s vypustením § 35 ods. 6 zo zákona č. 317/2009 Z.z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch. Týmto krokom sa de facto zruší možnosť overenia profesijných kompetencií získaných výkonom pedagogickej činnosti pedagogických a odborných zamestnancov. Znemožní sa tak pedagogickým a odborným zamestnancom získať touto formou kredity a za ne kreditové príplatky, čiže jedinú reálnu možnosť ako zlepšiť svoju biednu finančnú situáciu a neopustiť školstvo. Ministerstvo už na túto aktivitu reagovalo v článku na aktuálne.sk, len zabudlo vysvetliť, prečo tento návrh podáva cez tri poslankyne, kde je možnosť zmenu novely dostať čím skôr do parlamentu.

Pre tých, čo by ju chceli podporiť som za jeden večer pripravil i takúto infografiku a dovolím si na záver podotknúť ešte tento fakt. I tí z nás, čo nesúhlasia s kreditovým vzdelávaním by ju mohli podporiť práve preto, lebo ide len o kozmetickú zmenu, ktorá má sťažiť učiteľom prístup ku kreditom - peniazom a nerieší samotný systém nastavenia takéhoto vzdelávania. Potreba takýchto záplat v podobe rôznych noviel len bude predlžovať jeho agóniu, bude deformovať pohľad na kontinuálne vzdelávanie len tzv. kreditomániu. Je potrebné celý systém prehodnotiť a znova nastaviť bez toho, aby sa opäť šetrilo len a len na učiteľoch.

 

 

Miroslav Sopko, učiteľ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?