Morálny suterén alebo extrémizmus v diskusiách?

Autor: SKU | 3.3.2017 o 1:36 | Karma článku: 8,77 | Prečítané:  2967x

V týchto dňoch sa rozprúdila diskusia o kvalite prebiehajúceho procesu inklúzie a integrácie detí na Slovensku. Zároveň spoločnosťou čoraz viac rezonujú témy rastúceho extrémizmu, xenofóbie, rasizmu, eugeniky a podobne. 

V tejto súvislosti považujeme za nevyhnutné upozorniť nielen verejnosť, ale aj Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre na komentáre, ktoré sa objavili v diskusii k článku autorky Petry Demkovej Najprv štrajk, teraz boj za inklúziu. Kto je za aktivitami našich učiteľov? v Konzervatívnom výbere. Osoba vystupujúca pod facebookovým menom Sylvia Matušíková v komentári udáva svoje vysokoškolské vzdelanie a doktorantúru.  Ňou prezentovaný názorový, morálny a hodnotový postoj  je  nehumánny,  dehonestujúci učiteľov, znevažujúci dieťa, a podľa nášho názoru je v rozpore s našim právnym poriadkom, dokonca s Ústavou SR.

Ústava Slovenskej republiky, Čl. 15 odsek 1 hovorí:  "Každý má právo na život. Ľudský život je hodný ochrany už pred narodením". 

Pani Matušíková sa o deťoch so znevýhodnením vyjadruje ako o "degenerátoch", ktorým upiera nielen právo na život, ale aj právo na vzdelanie. Ústava SR  Čl 42 odsek 1: "Každý má právo na vzdelanie. Školská dochádzka je povinná. Jej dĺžku po vekovú hranicu ustanoví zákon".

Okrem Ústavy SR chceme poukázať aj na zákon č. 317/2009 O pedagogických a odborných zamestnancoch, §  3 odsek 7:  "Pedagogický zamestnanec má v súvislosti s výkonom pedagogickej činnosti postavenie chránenej osoby". Podotýkame, že nielen učitelia, ale aj deti sú zaradené medzi chránené osoby, čo definuje § 139 trestného zákona č. 300/2005 v znení neskorších predpisov.

V demokratickej spoločnosti je normálna rôznorodosť názorov, ale v duchu etických a humánnych princípov rešpektovania každej ľudskej bytosti. Pani Matušíková sa hrdí svojim vzdelaním a IQ, zabúda však na to, že osobnosť človeka tvorí aj emocionálna či spoločenská inteligencia, teda  schopnosť jedinca rozumieť emocionálnym prejavom a správaniu okolia, komunikovať, začleniť sa do spoločnosti, udržiavať vzťahy a z toho vyplývajúca schopnosť uspieť v spoločnosti. Zjednodušene povedané, inteligencia človeka závisí od viacerých faktorov, nielen od hodnoty IQ. Porozumenie pre tento typ inteligencie u autorky komentárov zjavne absentuje.

Ak facebooková identita pani Matušíkovej zodpovedá skutočnej, je poľutovaniahodné, že osoba s vysokoškolským vzdelaním tretieho stupňa dokáže reagovať tak nehumánnym a vulgárnym spôsobom. Ľudská bytosť nie je rastlina, ktorú na základe nejakých vlastností môžeme zlikvidovať. V spoločenstve ľudí si ceníme práve to, že nie sme všetci rovnakí. 

Pokladáme si za povinnosť oboznámiť verejnosť s takýmto typom extrémistických a dehonestujúcich vyjadrení voči deťom a pedagógom. Po prekonzultovaní s kompetentnými orgánmi, bude Slovenská komora učiteľov zvažovať právne kroky.

Tím inklúzie SKU

 

Slovenská komora učiteľov vyzýva svojich členov a sympatizantov k podpore poukázaním 2 % zaplatenej dane z príjmov fyzických / právnických osôb. Za poukázanie sumy 2 % z dane Vám SKU vopred všetkým ďakuje. http://sku.sk/2-percenta-pre-sku-v-roku-2017/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Vždy sa dá počítať s vypätím všetkých síl

Krajčí počas testovania videl "silného ducha slovenského národa".


Už ste čítali?