Morálny suterén alebo extrémizmus v diskusiách?

Autor: SKU | 3.3.2017 o 1:36 | Karma článku: 8,77 | Prečítané:  2697x

V týchto dňoch sa rozprúdila diskusia o kvalite prebiehajúceho procesu inklúzie a integrácie detí na Slovensku. Zároveň spoločnosťou čoraz viac rezonujú témy rastúceho extrémizmu, xenofóbie, rasizmu, eugeniky a podobne. 

V tejto súvislosti považujeme za nevyhnutné upozorniť nielen verejnosť, ale aj Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre na komentáre, ktoré sa objavili v diskusii k článku autorky Petry Demkovej Najprv štrajk, teraz boj za inklúziu. Kto je za aktivitami našich učiteľov? v Konzervatívnom výbere. Osoba vystupujúca pod facebookovým menom Sylvia Matušíková v komentári udáva svoje vysokoškolské vzdelanie a doktorantúru.  Ňou prezentovaný názorový, morálny a hodnotový postoj  je  nehumánny,  dehonestujúci učiteľov, znevažujúci dieťa, a podľa nášho názoru je v rozpore s našim právnym poriadkom, dokonca s Ústavou SR.

Ústava Slovenskej republiky, Čl. 15 odsek 1 hovorí:  "Každý má právo na život. Ľudský život je hodný ochrany už pred narodením". 

Pani Matušíková sa o deťoch so znevýhodnením vyjadruje ako o "degenerátoch", ktorým upiera nielen právo na život, ale aj právo na vzdelanie. Ústava SR  Čl 42 odsek 1: "Každý má právo na vzdelanie. Školská dochádzka je povinná. Jej dĺžku po vekovú hranicu ustanoví zákon".

Okrem Ústavy SR chceme poukázať aj na zákon č. 317/2009 O pedagogických a odborných zamestnancoch, §  3 odsek 7:  "Pedagogický zamestnanec má v súvislosti s výkonom pedagogickej činnosti postavenie chránenej osoby". Podotýkame, že nielen učitelia, ale aj deti sú zaradené medzi chránené osoby, čo definuje § 139 trestného zákona č. 300/2005 v znení neskorších predpisov.

V demokratickej spoločnosti je normálna rôznorodosť názorov, ale v duchu etických a humánnych princípov rešpektovania každej ľudskej bytosti. Pani Matušíková sa hrdí svojim vzdelaním a IQ, zabúda však na to, že osobnosť človeka tvorí aj emocionálna či spoločenská inteligencia, teda  schopnosť jedinca rozumieť emocionálnym prejavom a správaniu okolia, komunikovať, začleniť sa do spoločnosti, udržiavať vzťahy a z toho vyplývajúca schopnosť uspieť v spoločnosti. Zjednodušene povedané, inteligencia človeka závisí od viacerých faktorov, nielen od hodnoty IQ. Porozumenie pre tento typ inteligencie u autorky komentárov zjavne absentuje.

Ak facebooková identita pani Matušíkovej zodpovedá skutočnej, je poľutovaniahodné, že osoba s vysokoškolským vzdelaním tretieho stupňa dokáže reagovať tak nehumánnym a vulgárnym spôsobom. Ľudská bytosť nie je rastlina, ktorú na základe nejakých vlastností môžeme zlikvidovať. V spoločenstve ľudí si ceníme práve to, že nie sme všetci rovnakí. 

Pokladáme si za povinnosť oboznámiť verejnosť s takýmto typom extrémistických a dehonestujúcich vyjadrení voči deťom a pedagógom. Po prekonzultovaní s kompetentnými orgánmi, bude Slovenská komora učiteľov zvažovať právne kroky.

Tím inklúzie SKU

 

Slovenská komora učiteľov vyzýva svojich členov a sympatizantov k podpore poukázaním 2 % zaplatenej dane z príjmov fyzických / právnických osôb. Za poukázanie sumy 2 % z dane Vám SKU vopred všetkým ďakuje. http://sku.sk/2-percenta-pre-sku-v-roku-2017/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šmejdi po novom útočia na dôchodcov cez inzeráty

Načúvací prístroj alebo strojček, ktorý narovnáva krivý palec na nohe, by si ľudia mali vyberať u lekára, nie v inzerátoch.

TECH

Vidíte na obrázku cikcakovité čiary? Môžete zažiť slepotu

Zakrivená slepota nie je diagnóza, spôsobuje ju evolúcia.

DOMOV

Predvianočné počasie bude divoké, Vianoce však neprekvapia

Na Vianoce by malo iba slabo snežiť.


Už ste čítali?