Na slovíčko, pán minister!

Autor: SKU | 20.5.2017 o 20:49 | (upravené 20.5.2017 o 21:01) Karma článku: 9,91 | Prečítané:  3352x

Pre mnohých zamestnancov školstva sa Učiace sa Slovensko stalo istou nádejou na zmenu k lepšiemu. No namiesto naštartovania reformy tu máme jeden preplesk za druhým.

Keď ste nastúpili do funkcie ministra školstva, učitelia končili jeden štrajk a nastupovali do ďalšieho. Robili to preto, lebo im záležalo a záleží na školstve a už nevedeli, ako inak by politickej elite dali najavo, že školstvo je v „komatóznom stave“ a treba ho začať kriesiť.

Začali ste celkom dobre, musím uznať. Pozvať si odborníkov na napísanie viac ako dvestostranovej reformy, na to ste museli mať guráž. Povedala som si, dobrý krok. Keď som čítala mená, ktoré sa na Učiacom sa Slovensku (UsS) podieľali, aj vtedy som si povedala, fíha, dobrý krok. Keď dokument vyšiel, aj vtedy som zhíkla, že wau. Reforma je napísaná a myslím si, že je to celkom dobrý model, podľa ktorého  by školstvo na Slovensku mohlo fungovať. Stále ste nás svojimi argumentmi v médiách a pri okrúhlych stoloch ubezpečovali, že to bude dobré. Nuž tak sme sa my, učitelia, pustili do pripomienkovania, aby sme pridali ruku k dielu a vyšperkovali UsS aj podľa našich predstáv. Niektorí sa k tomu stavali samozrejme skepticky, niektorí odhodlane, niektorí nadšene, niektorí opatrne, niektorí nadávali a niektorí dúfali a čakali záblesk zdravého rozumu od politických elít, na ktorých to všetko buď krachne, alebo to školstvo predsa len posunieme.

Ak chceme vzkriesiť „komatózne školstvo“, potrebujeme života budič a nie udržiavanie kómy. No namiesto nakopnutia reformy tu máme prvý preplesk vo forme pridania hodiny dejepisu a návrhu  samostatnej hodiny brannej výchovy (dejepis si každá škola doposiaľ mohla navýšiť dotáciou hodín dejepisu podľa vlastného uváženia). Naozaj si myslíte pán minister, že toto odstráni extrémizmus?

Po krátkom čase, kedy je reforma ešte horúca a pripomienky nie sú zapracované, dostali sme ďalší preplesk. Čo sa vlastne stalo? Všetci vieme, že učebnice sú dlhodobým problémom. Už ani neviem, ako dlho žiadame ministerstvo školstva, aby nám bolo umožnené nakupovať také učebnice, ktoré sú pre našich žiakov najkvalitnejšie. V UsS je to celkom fajn rozpracované. Učiteľ by si  mohol vybrať a deti vzdelávať bez toho, že by od RODIČOV "vymáhal" peniaze. To sa dnes deje aj napriek tomu, že všetci svorne tvrdíme, že školstvo je v našej krásnej krajine bezplatné. Zamýšľam sa, prečo MŠVVaŠ SR v tejto problematike nekoná? Videla som Vás, pán minister, ako počas dní čitateľskej gramotnosti čítate žiakom z knihy. Nemyslíte si, že by bolo super, keby ste  učiteľom a ich žiakom umožnili zabezpečiť si tie najkvalitnejšie knihy, čo by nemuseli odpočívať nepoužívané v skladoch? Ja si myslím, že by sme takúto možnosť mali mať. Pomôžete nám s tým? Pretože práve sa udialo toto: "Hlasovanie NRSR  o problematike učebníc". 

Mgr. Mária Peťová

členka manažmentu SKU

Tu sú priame linky kde môžete zahlasovať za najzásadnejšie pripomienky SKU k návrhu Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania „Učiace sa Slovensko“: https://www.zborovna.sk/novinky/blog.php?action=show&id=2382

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako o Gorile klamala Anna Bubeníková

Nominantka SDKÚ pôsobila vo Fonde národného majetku devätnásť rokov.

Komentár Petra Schutza

Prezidentka je optimistkou bez dôvodu

Niežeby sa dôvera ku krokom polície i prokuratúry dala rovno vylúčiť.


Už ste čítali?