Materské školy sa spojili s rodičmi, aby zabojovali za správnu vec.

Autor: SKU | 8.8.2017 o 21:10 | Karma článku: 7,46 | Prečítané:  1979x

Ministerstvo  školstva  plánuje  uviesť  do praxe  od septembra 2017  dodatok  k Štátnemu vzdelávaciemu programu vypracovaný pre deti so zdravotným znevýhodnením, ktorý spôsobí, že materské školy sa budú brániť prijímaniu týchto detí. 

Všetky organizácie, ktoré sa aktívne zaoberajú predprimárnym vzdelávaním, sa spolu s rodičmi zhodli na tom, že tento dodatok je nekoncepčný, nesystematický a segregačný. Z tohto dôvodu vyvíjame spoločné úsilie, aby bol zrušený a následne prepracovaný. Dňa 31. 7. 2017 sme vydali spoločné stanovisko a napísali listy ministrovi školstva, aby vo veci konal: http://sku.sk/stanovisko-sku-sacei-spv-sv-omep-platformy-rodin-deti-zz/ Ministerstvo školstva reagovalo na naše listy veľmi rýchlo. Jeho argumenty ale v žiadnom prípade nemôžeme považovať za korektné a dostatočné.

článku Denníka N dňa 31. 7. 2017 sa uvádza: „Ministerstvo školstva sa bráni, že práve komora učiteľov chcela, aby sa vzdelávacie programy zmenili“. Urýchlené vydanie adekvátnych programov SKU v zmysle zákona skutočne požadovala, rozhodne sme nežiadali materiál, ktorý sa okrem iných závažných nedostatkov bude aj naďalej vyznačovať nesúladom so Štátnym vzdelávacím programom pre predprimárne vzdelávanie v materských školách (2016).

Naďalej trváme na tom, že v schválených Vzdelávacích programoch pre deti so zdravotným znevýhodnením (2017) sú na tieto deti v mnohých prípadoch kladené vyššie požiadavky ako na ich zdravých rovesníkov. Ako dôkaz stačí  vzájomne porovnať  oba materiály (príklady uvádzame v obrázkoch).

article_photo

MŠVVaŠ SR vo svojej reakcii na webovom sídle konštatuje, že „Vzdelávacie programy pre deti s konkrétnym zdravotným znevýhodnením ako napríklad s mentálnym, sluchovým, zrakovým alebo telesným obsahujú špecifiká, na ktoré je nevyhnutné prihliadať pri ich výchove a vzdelávaní vo všetkých materských školách, v ktorých sú vzdelávané.“  Je nesporné, že pri deťoch so zdravotným znevýhodnením je potrebné prihliadať na ich individuálne špecifiká. Je však úplne scestné štandardizovať ich do presne znejúcich výkonových štandardov zadefinovaných v záväznom kurikule alebo do „špecifických cieľov“ či ohraničiť ich obsahmi. Patria do roviny odporúčaní, nie povinných záväzkov nariadených štátom.

Rovnako ministerstvo v reakcii dostatočne nevysvetlilo chaotické a svojvoľné narábanie s pojmami vo viacerých častiach dokumentu.

Jedným z argumentov ministerstva je aj odvolávanie sa na špičkových odborníkov z oblasti špeciálnej pedagogiky. Pripomíname, že sa nezaoberáme personálnym pozadím tvorby vzdelávacích programov, odmietame  koncepciu a  obsah vzdelávacích programov.

article_photo

Konštatujeme, že reakcia ministerstva obsahuje viacero argumentačných pochybení, sú v ňom  zväčša len všeobecné konštatovania, ktoré sa netýkajú podstaty a neponúkajú žiadne skutočné argumenty v prospech dokumentu.

Je na škodu veci, že ministerstvo nie je ochotné počúvať hlas odbornej a rodičovskej verejnosti, ktorá je schopná poskytnúť pomoc pri spracovaní programov do podoby, ktorá bude funkčná a prispeje kvalite inkluzívneho predprimárneho vzdelávania na Slovensku. Ministerstvo školstva obhajuje postoj, ktorý ubližuje deťom, rodičom a učiteľom. Pozabudlo, že štátne kurikulum je vecou odborného konsenzu aj spoločenskej zhody.

Preto dôsledne trváme na svojom pôvodnom stanovisku a vyzývame ministerstvo školstva k riešeniu, ktoré je obhájiteľné a všestranne prospešné.  

SKU, SACEI, SPV, SV OMEP a Platforma rodín detí so ZZ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vlak obsadený smerákmi idúci do stanice Ničota nabral na rýchlosti

Môže sa stať, že veľká občianska energia prítomná na námestiach sa postupne vytratí. Ale nádej zostane.

KOMENTÁRE

Fico sa vracia. Vyzerá ako Sulík

Keď príde na Maďarsko, Poľsko, mimovládky či Rusko, Sulík hovorí ako Fico.

PRIMÁR

Rakovina. Môže za ňu osud, či životný štýl?

Dvojica štúdií prináša odpoveď, nakoľko si je možné znížiť riziko rakoviny.


Už ste čítali?