Otvorený list za vychovávateľov v školských kluboch

Autor: SKU | 26.6.2018 o 8:46 | Karma článku: 4,10 | Prečítané:  1897x

Otvorený list sekcie školských klubov adresovaný predsedovi vlády Slovenskej republiky. Žiadame predsedu vlády, aby sa zameral na problémy vychovávateľov v školských kluboch.

Vážený pán predseda vlády!

Obraciame sa v mene vychovávateľov školských klubov detí na Vás a vládu Slovenskej republiky s výzvou, aby ste svoju pozornosť sústredili na naše problémy a pripomienky a pomohli nám pri ich riešení.

Vo svojich vyjadreniach často rád uvádzate, že školstvo pre Vás osobne znamená prioritu, sám pochádzate z učiteľskej rodiny a istý čas ste tento „vysoko rizikový“ rezort viedli. Na tomto mieste, žiaľ, musíme konštatovať, že sme od Vás očakávali podstatne viac.

Desiatky rokov sa vychovávateľom ŠKD nedostávalo náležitej pozornosti a hoci nároky na ich prácu od r. 1989 stúpajú, podmienky pre jej výkon sa rapídne zhoršujú. Vy, Vaši predchodcovia i nástupcovia na poste ministra školstva ani nenaznačili, že o problémoch diskriminovanej skupiny pedagógov, ktorou vychovávatelia zjavne sú, vedia. Rovnako dodnes nezaznel z úst ministra školstva jediný návrh na riešenie zhoršujúcich sa podmienok pre výchovu mimo vyučovania. Reforma v roku 2008 priniesla vychovávateľom paradoxne začiatok konca v podobe nemožnosti naplniť pracovný úväzok na 100% a dehonestáciu statusu vychovávateľa ako pedagogického zamestnanca. Legislatíva umožnila pretransformovať výchovno-vzdelávacie zariadenia na akési „úschovne živého materiálu“.

Isto je Vám známe, že v školských kluboch detí pracujú kvalifikovaní pedagógovia. Vychovávatelia sú kompetentní rozvíjať pohybové, estetické, sociálno-emocionálne a pracovno-technické zručnosti detí. Vo svojom pôsobení priamo nadväzujú na ich školské vzdelávanie a majú možnosť pozitívne ovplyvniť prepojenie poznatkového systému s praktickou skúsenosťou. Sú kompetentní a schopní poskytovať rodine pomocný servis pri výskyte výchovných problémov a zároveň vytvárajú podmienky pre prevenciu sociálno-patologických javov v správaní detí. Zabezpečujú pokračovanie školskej individuálnej integrácie smerujúcej k inklúzii.

Školské kluby detí sú serióznou súčasťou slovenského výchovno-vzdelávacieho systému. Štát by mal nielen poznať a rešpektovať, ale aj aktívne podporovať (legislatívne, finančne, morálne) bohatosť vzdelávacieho prostredia, rôzne vzdelávacie cesty, ktoré prispievajú k nárastu vzdelanosti detí a mládeže. Skutočnosť však ŠKD „zatvára“ do bežných školských tried s nedostatkom priestoru, neadekvátnym materiálno-technickým vybavením, so šetriacim programom originálnych kompetencií.

Celé desaťročia cítime nezáujem venovať akékoľvek  úsilie koncepčným zmenám a  tvorbe hodnotového ideálu vo výchove. Nie je záujem investovať do podmienok výchovy a do toho, čo sa nám zaručene vráti v podobe zodpovedných jedincov, schopných využívať svoj talent a špecifické schopnosti v prospech spoločnosti. Naopak dlhodobo sme svedkami politikárčenia, znechutení rozdávaním nezmyselných sociálnych balíčkov. Na otázky a pripomienky dostávame strohú odpoveď, že na problémoch sa pracuje a zmeny sa pripravujú.

Naša nespokojnosť je zviditeľnená vo výsledkoch dotazníkového prieskumu, ktorý koncom roku 2017 uskutočnila Slovenská komora učiteľov. Tisícky podpisov pod aktuálne šírenou petíciou za skvalitnenie podmienok v ŠKD signalizujú, že sľubov a politických prekáračiek bolo dosť.

Pán premiér, škála našich problémov je veľmi pestrá a vyššie spomenuté len zľahka popisuje reálnosť stavu. Dôrazne Vás preto žiadame, aby ste v interakcii s ministerkou školstva iniciovali nevyhnutné zmeny na nápravu tejto poľutovaniahodnej situácie a prioritne riešili:

  • úpravu priamej výchovnej činnosti vychovávateľov v ŠKD na 23 hodín týždenne

  • stanovenie najvyššieho počtu detí v jednotlivých oddeleniach ŠKD

Legislatívne zmeny je nutné vykonať tak, aby nadobudli účinnosť k 1.9.2018 a nový školský rok nebol zaťažovaný organizačnými zmenami v jeho priebehu.

 

Sekcia školských klubov detí pri Slovenskej komore učiteľov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?