Demonštrácia – STOP zákonu, ktorý je proti učiteľom

Autor: SKU | 8.5.2019 o 15:07 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  230x

9. mája je znova čas ísť do ulíc. Informujte o tom prosím osobne svojich kolegov a známych. Vládna garnitúra ignoruje nie len 21 000 podporovateľov Petície za stiahnutie zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch.

Po prezidentovom vete sa ho chystá opäť schváliť parlament, ale celé školstvo na všetkých jeho úrovniach. Je vec našej stavovskej cti, aby sme sa v takejto situácii postavili na odpor. 9. mája budú poslanci parlamentu už druhý krát hlasovať o zákone, ktorý je proti učiteľom. Poďme nahlas povedať "STAČILO", poďme jasne vyjadriť, že chceme lepší zákon a lepšie školstvo.

Príďte štvrtok 9. mája o 15.30 pred Úrad vlády na Námestie slobody odkiaľ budeme spolu kráčať pred parlamentZoberte so sebou aj kolegov a známych, pretože kvalitné školstvo je cesta k lepšej budúcnosti. Tu je udalosť k demonštrácii na facebooku: https://www.facebook.com/events/600355507041402/ (Kliknite na „Zúčastním sa“, alebo "Mám záujem" a tlačidlom "Zdielať" pozvite svojich priateľov, nech vie o demonštrácii čo najviac ľudí.)

7. mája sme poslali poslancom parlamentu otvorený list s názvom "Výzva poslancom NR SR k hlasovaniu o zákone o pedagógoch", ktorý nasleduje.

Vážená pani poslankyňa, vážený pán poslanec,

pred hlasovaním o novom zákone o pedagogických a odborných zamestnancoch si prosím prečítajte argumenty, prečo my, učitelia, s novým znením zákona nesúhlasíme.

Predložená verzia zákona nespĺňa požiadavky Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2016 – 2020. Doterajšie naháňanie sa za kreditmi malo byť nahradené systémom vzdelávania pedagógov, ktorý by garantoval zvýšenie kvality vzdelávacieho procesu. Namiesto tejto dlho očakávanej zmeny však dochádza iba k redukcii súčasného systému, s ktorým nie sú spokojní učitelia, odborníci či analytici ministerstva financií. Obmedzená platnosť kreditov a na ne naviazaných príplatkov, ako i oklieštenie možností vzdelávania pôsobia demotivujúco. Zákon priamo diskriminuje niektoré skupiny pedagógov, napr. učiteľov materských škôl, vychovávateľov, asistentov učiteľa a zahraničných lektorov a výrazne obmedzuje možnosť ich kariérneho rastu. Vychovávateľom v školských kluboch detí a špeciálnej škole internátnej sa síce znížil rozsah priamej výchovno-vzdelávacej činnosti, ale iné skupiny, napr. vychovávatelia špeciálneho výchovného zariadenia či školského internátu, alebo učitelia materských škôl, sú diskriminované. Zákon nezaručuje dostatočnú ochranu pred bossingom, riaditeľ a zriaďovateľ sú naďalej nepostihnuteľní. Hodnotenie riaditeľov a vedúcich zamestnancov, ktoré malo zabezpečiť demokraciu a reciprocitu na pracovisku, bolo zo zákona vypustené. Naopak, zákon zvyšuje právomoci riaditeľa, ktoré brzdia proces demokratizácie školy a môžu viesť k výskytu sociálno-patologických javov. Etický kódex, zákonom určený ako povinná norma správania sa pedagógov, ministerstvo doposiaľ nezverejnilo a takýto typ ideového dokumentu nemá právnu silu.

Každý rok výrazne narastá nedostatok učiteľov. Pomôžte, prosím, zastaviť proces odchodu tých najlepších. Pokúste sa presadiť dôkladnú prípravu komplexného a moderného zákona v úzkej spolupráci s pedagógmi.

Žiadame Vás, aby bol zákon vrátený vláde. O tom, ako kvalitne sa bude v našich školách učiť, budete rozhodovať aj Vy, hlasovaním 9. mája.

https://www.youtube.com/watch?v=H4ZrSZUC2UM&feature=youtu.be

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobehne Johnsona osud Mayovej? Britské voľby rozhodnú o brexite

Tri scenáre vývoja po britských voľbách.

Ficov obľúbenec Madej už nekandiduje, Smerom vraj ohrdol sám

Na kandidátke Smeru chýbajú viacerí poslanci.

Kofola kupuje známe minerálky

Skupina ešte len nedávno prevzala slovenskú značku.


Už ste čítali?